Warsztat farbiarza wełny.

Zwykły wpis

Czytając publikacje na temat farbowana wełny odnosi się wrażenie, iż do farbowana potrzebna jest duża ilość sprzętu. Być może jest tak w przypadku farbowania dużych ilości wełny i stosowania skomplikowanych receptur. Jednak, aby zacząć przygodę z farbowaniem naturalnym i przekonać się , czy to polubimy, wystarczy kilka przedmiotów, które łatwo znaleźć w kuchni .

Na mój warsztat farbiarski składa się duża metalowa miska, stare metalowe sitko, stary, nieduży, emaliowany garnek oraz drewniane szczypce. Oczywiście potrzebne są jeszcze odczynniki chemiczne ( koszt ok. 50 zł ) i surowiec barwierski. Mogą to być rośliny rosnące w okolicy. Na zdjęciu widać mój ostatni nabytek – kilogram suszonego korzenia marzanny barwierskiej.

Wypatrzyłam marzannę na Allegro i właśnie teraz, w czasie pisania posta, gotuję w niej wełnę. Oczywiście zajrzałam do garnka . Wełna ładne się farbuje:) .
Korzeń marzanny sprzedają Krakowskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” w Krakowie SA. Na Allegro mają nick Herbatech . Mają tej marzanny ponad 70 kilogramów 🙂
Link do aukcji : marzanna
uwaga: chociaż należałoby tego oczekiwać ,Sprzedawca nie wystawił aukcji wieloprzedmiotowej. Po zakupie przeze mnie 1 kg marzanny, aukcja zakończyła się i po kilku dniach została wystawiona na nowo. Czyli trzeba do nich zaglądać co jakiś czas.

dodane następnego dnia

A oto efekt wczorajszego farbowana.

Marzanna, bez dodatków dala piękne, pomarańczowe wybarwienie. Dla porównania obok położyłam mały motek barwiony w marzannie z dodatkiem ałunu ( III kąpiel ). Szeroka gama kolorystyczne pomiędzy tymi wybarwieniami jest nadal do odkrycia 🙂

U góry, motki barwione w dziurawcu .Ciemniejszy barwiony na ałunie i siarczku miedzi, jaśniejszy , na samym ałunie.
Na samym dole, motek w kolorze beżowym .Wełna farbowana na zimno w mieszance orzecha włoskiego i resztek wywaru z dziurawca.

Reklamy

10 responses »

  1. Rewelacja. Właśnie dostałam ałun więc wezmę się do pracy . Genialne kolory . A pytanko, na kolor żółty czym zafarbować ? Bo bardzo potrzebuję właśnie żółtego .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s