Jak zawiązać sznurek napędowy kołowrotka?

Zwykły wpis

Odnawiam teraz stary polski kołowrotek, kupiony na Jarmarku Dominikańskim. Prządka , która na nim przędła nie dokończyła swojej pracy. Na szpulce są nawinięte cieniutkie lniane nici, na przęślicy wisi duży motek sprzędzionego lnu, zachował się sznurek napędowy. Widok ten przypomniał mi przeczytane niedawno opracowanie Alicji Dyl na temat łowickiej sztuki ludowej – tkactwa. Autorka na stronie przewodnika multimedialnego –Gwary Polskie, pięknie opisuje dawne zwyczaje i nazwnictwo związane z przędzeniem i tkaniem wełny i lnu.

Były to czasy kiedy córki uczyły się przędzenia od swoich mam, lub babć, czasy kiedy nie słyszano o „leniwej Kaśce”, zapasowych szpulkach czy silikonowych naciągach, a niteczki wychodziły równie cienkie , jak te przędzione na nowoczesnych kołowrotkach . Kiedy sznurek napędowy pękał, prządka nie sięgała po katalog wysyłkowy , ale po nitkę i igłę, aby naprawić szkodę.

Sznurek w odnawianym przeze mnie kołowrotku był naprawiany w dwóch miejscach. Jest to sposób powszechnie znany wród starszych osób, które jeszcze przęda na wsiach. Można go stosować i w starych kołowrotkach i w nowych.
Sznurek napędu może być grubszy, lub cieńszy. Ten cieńszy należy zawiązać na węzeł , pokazny na zdjęciu pierwszym. Grubego nie trzeba wiązać. Węzł należy do tych, które nie powinny się rozluźniać. W praktyce jednak rozluźniają się podczas przędzenie, dlatego jego końce, podobnie jak końce grubego sznurka należy przyszyć na płasko . Wiązanie dodatkowych węzłów nie rozwiązuje problemu, bo takie zgrubienie na sznurku napędowym utrudnia pracę koła . Na zdjęciach widać jak zrobiła to prządka, do której należał kołowrotek . Ja miałam to szczęście , że pokazała mi to stara góralka, w czasach kiedy mieszkałam w górach:).

sposób wiązania płaskiego węzła
sznurek zszyty na długości 10 cm.
sposób zszywania  sznurka w zbliżeniu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s