Stabilizacja skrętu

Zwykły wpis

Każdej początkującej prządce (a pewnie i tej z wprawą) zdarza się zdjąć ukręconą nić ze szpulki i przeżyć rozczarowanie uzyskanym skrętem. Nitka skręcona nadmiernie po zdjęciu ze szpulki zwija się w tajemnicze spiralki i loczki, zaś niedokręcona – jest słaba, ma tendencje do zrywania się. Zanim wyrzucimy gada – warto spróbować działań ratunkowych.
Po pierwsze – jeśli nitka jest bardzo mocno przekręcona (skręcona nadmiernie) można ją rozkręcić na kołowrotku – przędąc w odwrotnym kierunku  – ten sposób znam dzięki Ewie 😉
Po drugie warto pamiętać, że wełna jest wrażliwa na moczenie (pamięta kształt, co wykorzystujemy w blokowaniu dzianin). Można zmoczyć przekręconą nić naciągniętą na motowidło (lub inny przydaś tego typu – tu pomysł Ani-Kankanki), a nawet próbować podziałać na naciągnięta nić wrzątkiem (nie próbowałam, bo brak mi odwagi).
Nitkę niedokręconą (szczególnie merynosową) – można ładnie wzmocnić korzystając z jej tendencji do filcowania się. Wystarczy przy praniu zmienić temperaturę kolejnej kąpieli (np. płukania) o jeden-dwa stopnie. Raczej nie więcej, bo może uzyskamy kocyk?

A Wy jakie macie sposoby na przekręcone-niedokręcone wełny?

Na koniec pokazuję moją ostatnią wełenkę po drobnych zabiegach ratunkowych 🙂

Pozdrawiam i kręcę dalej…

Reklamy

3 responses »

  1. Ja właśnie uprzędzioną wełnę z jedwabiem jakieś dwa tygodnie temu przekręciłam w drugą stronę, miałam bardzo cienkie nici i wyrób z nich nie był rewelacyjny. Więc szybko przekręciłam w drugą stronę, aby nici nie rozwlec i teraz wełna pokazała swą urodę, miejscami jest grubsza, miejscami cieńsza ale bardziej interesująca. Poszła już na druty i wspaniale się sprawowała.
    To samo spróbowałam na merynosie, ale tu trzeba bardziej uważać. Można ją poprzerywać.

  2. A ja stosuję profilaktykę. Jeżeli coś mi się w nitce nie podoba to odcinek ok.40 cm nitki, pomiędzy palcami, a wlotem do wrzeciona łączę podwójnie i patrzę jak zachowuje się nitka. Powinna się ładnie skręcić i układać w kształt literki U . Jeżeli jest zbyt skręcona , to będzie się zwijać w pętelki. Trudno to opisać, postaram się napisać posta, ze zdjęciami, na ten temat.

    Cienkie , za mocno skręcone nici można też uratować robiąc z nich grubszą włoczkę. Skręcenie 2 lub 3 nitek , w jedną ,( w odwrotnym od przędzenia kierunku ) sprawi, że nitki trochę się rozkręcą , a włóczka będzie bardziej wytrzymała .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s