Spotkanie z przyrodnikami, czyli cała prawda o wrzosówce.

Zwykły wpis
Wczoraj spotkałam się z grupą przyrodników z Klubu Przyrodników, realizujących projekt  ochrony muraw kserotermicznych w Polsce . Klub posiada około 200 owiec wrzosówek, które wykorzystuje do wypasu na murawach .Wrzosówki są małymi owcami ,o ciemno ubawionych nóżkach i głowie. Tak wyglądają w obiektywie obiektywie Katarzyny Barańskiej– kierownika projektu :

charakterystyczne dla wrzosówek umaszczenie o barwie

popielatej, o odcieniu błękitnawym

wypas na łąkach

Przyrodnicy przywieźli ze sobą dwa worki wełny ze swoich owiec i dużo zapału do nauki przędzenia.Widząc kolejne partie wełny wyjmowanej z worka , musiałam zmienić swoje dotychczasowe przekonania na temat wełny wrzosówek. Byłam przekonana , że wełna wrzosówki jest krótka i szorstka, a tymczasem kosmki są bardzo długie, wełna jest cieniutka i bardzo miękka , a stosunek ilościowy włókien okrywy zewnętrznej i wewnętrznej jest bardzo korzystny. Jest to wełna, z której prządka może zrobić ładną włóczkę, dlatego jeżeli ktoś chce nam taką wełną dać, warto prezent przyjąć. Jeżeli macie ochotę wełnę obejrzeć dokładnie i spróbować ją prząść , to chętnie wyślę próbki wełny ze stada przyrodników, bo zostałam tą wełną, na koniec kursu , ku mojej radości ,obdarowana .
A potem było gręplowanie, pierwsze sprzędzione na wrzecionie nitki i przesiadka na kołowrotek.

Po paru godzinach owcza czesanka zamieniła się w  zgrabny motek wełny .

Mam nadzieję, że przyrodnicy sami opowiedzą nam o swoich owcach , kiedy będą mieli więcej czasu, po zakończeniu wypasów na łąkach.

Reklamy

7 responses »

 1. Podobny projekt ochrony cennych przyrodniczo muraw kserotermicznych na Jurze nosi nazwę „Owca+” Chodzi o to aby przez wypas owiec na skałkach oczyścić ostańce z samosiejek i przywrócić pierwotny krajobraz. Poza tym eksperymentalnie wypasano również kozy.

  Wrzosówki są bardzo urokliwe i chętnie spróbowałabym ich wełenki, ale niestety nie mam grępli:(

 2. Rzeczywiście młodzież z dużym zapałem do nauki przędzenia:) Owieczki mają bardzo ciekawe umaszczenie. Chętnie bym spróbowała jak się przędzie ich wełenka.

 3. Iza,
  kosmki są tak długie, że właściwie nie potrzeba grępli. Wystarczy urządzenie ( klocek z powbijanymi gwoździami) , jakim posługują się prządki orenburskie.Na filmiku w komentarzach pod postem o wrzecionach bez haczyka, dokładnie widać jak rozczesują wełnę.
  Poprałam już trochę wełny i rozczesałam na grzebieniu z gwoździami . Przędzie się ją cudnie , bo ma bardzo długie włosy. Za jakiś czas pokażę co zrobiłam.

 4. Śmieszne, bo jak zobaczyłam tytuł posta, pomyślałam o jakiś robakach (wiesz, wrzosówki, rosówki itp.).
  Fajnie, że młodzi ludzie skłaniają się ku tradycji i nie uważają, że robienie tego, co nasze babcie, to obciach.
  Ciekawa jestem Twoich urobków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s