Wrzeciono typu ruskiego ( orenburskie)

Zwykły wpis
Próbowałam i próbowałam prząść na wrzecionach typu ruskiego i nie udawało mi się do czasu, kiedy wpadłam na pomysł trzymania nitki pod pewnym kątem ( ok.45 stopni ) , w stosunku do czubka wrzeciona. Na filmikach widać  to doskonale, ale dopiero jak się wie na co patrzeć. 
A jak już zaczęłam prząść, to  nie mogę się oderwać. Wrzeciono nadaje się raczej dla bardziej doświadczonej prządki, gdyż trzeba się nauczyć  kontrolowania wysnuwania nitki z czesanki  tylko lewą ręką. Prawą ręką kręci się czubek wrzeciona i po zmianie położenia nitki ( na prostopadły ) do wrzeciona,  nawija nitkę na wrzeciono. 
Przędzenie przypomina puszczanie drewnianych bączków w dzieciństwie 🙂 Na początku oczywiście pracowałam w rytmie szarapano-rwanym , ale po kilku dniach są już momenty, kiedy wrzeciono pracuje jak to pokazane na filmikach.
Wielkim plusem wrzeciona tego typu jest to, że nie potrzebujemy dużo miejsca, aby na nim pracować. Miseczkę stawiamy obok siebie lub trzymamy między kolanami. Można prząść podczas podróży, lub czekając w kolejkach.

kształt nawoju na wrzecionie 

Reklamy

2 responses »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s