Barwy natury – krowiak

Zwykły wpis
Grzyby są dość duże, rosną na brzegu strumienia, pod olchami. Ich kapelusze są pofałdowane. To chyba krowiaki.
grzyb i jego kolory

Po prawej stronie, wełna w kolorze brązowym, na ałunie. Ten motek  po lewej, sposobem Eguni zanurzyłam w roztworze sody ( ług). Brąz pogłębił się i przybrał bordową tonację. Warto wykorzystać te grzyby do farbowania, bo kolor jest ładny, a grzyby duże i nie trzeba ich wiele.

Reklamy

9 responses »

  1. Oba odcienie bardzo ładne a ciemny brąz znakomity!!!
    U nas na te grzyby mówi się olszówka i uważa się je za trujące (więc jest ich obfitość) ale słyszałam, że w niektórych regionach zbiera się młode osobniki i po kilkukrotnym (!) gotowaniu zajada …

  2. Odcienie brązu cudne – i ten jaśniejszy, i ciemniejszy. Tak, krowiaki to inaczej olszówki i sporo osób je zbiera. U mnie w rodzinie zbierała je kiedyś moja babcia.

  3. Kolory ciekawe,ale co z ich trwałością,bo przecież w barwieniu chodzi o trwałość barwnków tak szytucznych jak i naturalnych a nie pierwszy efekt.Czy wyrób po piątym praniu i suszeniu będzie miał ten sam kolor co włóczka na zdjeciu;)?

  4. Tego jeszcze nie wiem. Próbki wszystkich włóczek opiszę i powpinam do segregatora. Będą leżały na świetle i zobaczymy , czy kolory się utrzymają. Z reszty zrobię szale i będę je nosić i prać. Jestem ciekawa , co będzie się działo z kolorami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s