Tkanina dwuosnowowa .

Zwykły wpis
Tkactwo dwuosnowowe nadal stanowi dla mnie tajemnicę, którą mam zamiar poznawać podczas długich, zimowych wieczorów. Na prośbę jednego z Czytelników zamieszczam garść informacji na ten temat ,będących w moim posiadaniu .
Z tkaniną dwuosnowową zetknęłam się ” na żywo”, w ubiegłym roku , podczas VI Festiwalu Przedmiotów Artystycznych w Poznaniu. Spotkałam tam tkaczki tkanin dwuosnowowych, obejrzałam ich piękne wyroby i spróbowałam swoich sił w tkaniu, pod okiem jednej z nich.
Zdjęcia i relację ze spotkania zamieściłam już na swoim drugim blogu .
Z Poznania przywiozłam mały ( 50x 58 ) kilimek utkany przez Panią Alicję Kochanowską , nikłe przeczucie, że chyba wiem ,o co chodzi oraz kilka  stron, dość chaotycznych notatek .
charakterystyczne motywy wiejskiego podwórka

druga strona kilimu  jest negatywem pierwszej

Tkanina dwuosnowowa powstaje na krosnach o czterech nicielnicach. Składa się z dwóch warstw, połączonych ze sobą .


kilim jest utkany z wełny białej i szarej,
używana  jest również wełna w kolorach :
brązowym, zielonym, bordowymPozwolicie, że zrobię Pani Alusi małą reklamę  ? Jest to przemiła, pełna humoru osoba, która jako nauczycielka tkania ma niezwykłe wręcz pokłady cierpliwości . Do Pani Alicji i pozostałych tkaczek tkanin dwuosnowowych , można wybrać się  na indywidualne kursy tkania .
A dla zainteresowanych i zdeterminowanych , podpowiedz jak tkać tkaniny dwuosnowowe. Schematy powstały na podstawie moich notatek oraz materiałów z internetu. Niestety nie  mam źródła tych informacji. Pamiętam ,że były to zdjęcia z jakiegoś szkolenia, prawdopodobne ze środków unijnych . Zdjęcie przedstawiało grupę uczestników, a w tyle, na tablicy były  rysunki tkackie. 

 
Warto też przeczytać o tkaninie w książce :

Książka zawiera wiele fotografii  tkanin dwuosnowowych, znajdujących się w  zbiorach muzealnych.

5 responses »

  1. Ja też jestem zachwycona możliwościami, które tkwią w technice tkaniny dwuosnowowej. Łączenie kilku kolorów i wzajemnie wprzenikanie się wzorów, przy zastosowaniu nowoczesnych motywów , może dać bardzo ciekawe efekty 🙂
    Eleno, obejrzałam Twojego bloga i widzę, że lubisz odkrywać nowe techniki 🙂 Czy masz już wrzecionko ??? 🙂

  2. To takie notatki tylko dla mnie 🙂 Starałam się zapisać to co mi pokazano , tak jak potrafiłam. Ty miałaś to szczęście, że mogłaś dłużej poćwiczyć pod okiem tkaczki i już umiesz tak tkać 🙂
    Sama nie wiem , czy uda mi się, na podstawie tego co pamiętam coś utkać tą techniką . Ale spróbuję, bo bardzo mi się podoba.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s