Spotkanie prządek i prządka.

Zwykły wpis
Dzisiaj spotkałam się z Kasią ( Poppy) i Olkiem , czyli pierwszym w Polsce małżeństwem przędącym 🙂 . A może są jakieś inne pary, o których nie wiem ?
Celem spotkania, oczywiście poza pogaduszkami i oglądaniem swoich wytworów, było wyregulowanie kołowrotka. Olek  miał szczęście i udało mu się wypatrzeć na Allegro, kołowrotek w bardzo dobrym stanie . Przeczyszczenia wymaga jedynie środek szpulki . Często w starych kołowrotkach jest ona częściowo zapchana zbitymi kłaczkami wełny i tłuszczopotu i nie chodzi swobodnie. Powinna obracać się bez żadnego oporu .W kołowrotku trzeba było też naciągnąć mocniej cięgno .
Mam wielką słabość do kołowrotków leżących  typu szwedzkiego . Mają ogromne koła i zajmują dużo miejsca, ale jak malowniczo zdobią wnętrze. Pracuje się na nich, jak już wspominałam , bardzo wygodnie .
po prawej kołowrotek Kasi i Olka, a po lewej mój
Oczywiście nie mogłam się od niego oderwać i najchętniej bym go odkupiła. Patrząc jednak na minę Olka , podczas przędzenia, wiedziałam , że nie mam na to najmniejszych szans 🙂
Co poprzędłam to moje 🙂
grzecznie pozujemy do zdjęcia 🙂 Nawet moja suczka Krąselka
się uśmiecha 🙂
Kasia, bardziej od kołowrotka,  lubi wrzeciona. Obejrzałam wełenki, które uprzędła na wrzecionie i bardzo mi się podoba , że są takie miękkie i puszyste. 
Pod koniec wizyty prządka i przędzior usiedli  zgodnie przy kołowrotku o podwójnych wrzecionach. Jest to kołowrotek nazywany towarzyskim lub plotkarskim . Przędą na nim jednocześnie dwie osoby, na zmianę kręcąc kółkiem .
Prządek i prządków w Polsce przybywa . Jest kilka osób przędących we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i kilku innych miejscach. Spotykacie się ? 🙂
Reklamy

5 responses »

  1. Ojej, a ja dopiero teraz widzę ten wpis!
    Bardzo fajni ludzie! Taka banda na całego! Trzymam kciuki za pasje i za Was!

    Szwedzki typ też jest moim ulubionym, tylko raz na kursie przy nim siadłam i wiem, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Póki co nie mam ani takiego kołowrota ani miejsca na niego, więc łatwiej przezyć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s