Brudna wełna owcza.

Zwykły wpis
Pamiętacie zmagania Anny z praniem brudnej owczej wełny ? Dlaczego tak się dzieje, że wełna, którą dostajemy od współczesnych hodowców jest tak brudna?
Pan, do którego oddaję wełnę do gręplowania, były pracownik zakładów włókienniczych, zawsze złości się na to , że obecni hodowcy owiec nie potrafią przeprowadzić prawidłowo strzyży . Dawniej, samo strzyżenie owiec było poprzedzone ich kąpaniem. Wełna z  umytych owiec była o wiele bardziej czysta.  Kupiłam niedawno  starą fotografię, na której widać jak  odbywało się takie mycie owiec .

Jeżeli  hodowca nie miał w pobliżu strumienia mógł wybudować sztuczny kanał do pławienia owiec .

Zdjęcie pochodzi z książki H. Grycewicz, O. Staniszkis Wełna .Wydawnictwo Przemysłu Lekkiego i Spożywczego. Warszawa 1959 .
Ponieważ często piorę taką brudną wełnę , postanowiłam sprawdzić , co czyni ją tak brudną.Sięgnęłam po następną  na półce książkę mgr inż . Stefana Neubarta Przędzalnictwo Zgrzebne Wełny .Też Wydawnictwa Przemysłu Lekkiego i Spożywczego. Warszawa 1959 .
Dalej jest dla ludzi o mocnych nerwach  i żołądkach ( jak mi podpowiedziła Yadis ) .
 
Lepiej chyba nie wiedzieć jak wygladają wpleszcze 😛
Dowiedziałam się też , na czym polega pranie wełny we własnym brudzie :

Wełna kupowana  w sklepach, w postaci czesanki, jest czysta i odkażona. Ale ktoś, kto sam przygotował sobie wełnę do przędzenia, wie jaką to sprawia frajdę  🙂
Reklamy

8 responses »

  1. Zwłaszcza usuwanie zanieczyszczeń pochodzenia fizjologicznego – hardcore normalnie 😉 O sierściojadach nie wspominając ma się rozumieć…
    Tym niemniej efekt prania jest spektakularny – prawie jak w przypadku prania odzieży nieletnich pociech ;-P

  2. … być może, gdybym nie miała dostępu do gotowych do prędzenia/filcowania czesanek to też bym próbowała naturalnych, domowych metod ale tak, to odpuszczam – to chyba zrozumiałe:)

  3. ach, merci za ten wpis 🙂 Nadal walczę, aczkolwiek ostatnio najpierw pozbyłam się zabrudzeń nieusuwalnych (wyznam, że je po prostu powycinałam) a potem dopiero wrzuciłam do wody na kilka godzin a następnie wrzuciłąm do starej podszewki w machnęłam do pralki na pranie wełny. No i teraz jest dopiero dobrze 🙂

  4. No ,to jest katastrofa ,że ludzie sprzedają taką wełnę . Ja kożystam sama z tylko takiej i naprawdę czasami okropnie trzeba się naczyścić:)
    Ale jaka jestem potem dumna;)))

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s