ALPACZE EKSPERYMENTY

Zwykły wpis

Jak wiecie alpakę- ostatnio przędę.Do kolekcji,, Deko – Eko..Sporo mi potrzeba jako ze robię jak zwykle ok 15 wyjść–czyli całych sylwetek z dodatkami , nakryciami głowy, torbami etc. Na razie mam 2 kg , a przędę na wrzecionie – metodą tradycyjną.
Alpaka jest runem bardzo przyjaznym i łatwym w przędzeniu. Suri jest śliska  i trochę dziwna przy pierwszym kontakcie… jakby chłodna i mokra.Ale przedzie się ja wyśmienicie.
Idąc za poradą Eli – nie używałam czesaków . Rozlużniałam tylko w reku  i przędłam brudną – bo po wypraniu szlo dużo gorzej.
Porobiłam trochę eksperymentów z uzyskaną przędzą –  żeby trochę choć odejść od estetyki workowatego swetra czy pasterskiego giezła , które  się ostatnio w internecie ogląda .I mam wrażenie ze z alpaką  jest tak -ze im frymuśniej i bardziej  koronkowo – tym lepiej.

Przyznam ze oprócz szydełkowej koronki – dość zadowolona jestem z tego ażuru w cudownie srebrzystym kolorze- w lewym dolnym rogu.. Bardzo mi się podoba połączenie z art clay bronze / metalowa koronka lewy górny róg/ ale tu użyłam tez produktu crystal yarn firmy Swarovski- z która od lat współpracuję. Myślę ze zrobię z tego bransoletę z metalu i alpaki   bo metal obrabiany runem jest w tym  sezonie hitem modowym/MARNI, ETRO/

 Runo z Apaki posłuzyło mi także do prób hafciarskich,tkackich i filcowych. Wyszywa się tym fajnie , haft jest dynamiczny i przestrzenny.
A filcowanie. Cóż – tu jest średnio trudno / w stosunku do merynosa naturalnie/ Zwłaszcza suri filcować sie nie chce , ale tworzy na powierzchni tkanin 2- 3 cm stojące futerko .
Nie sadze jednak zeby martwiły Was kłopoty z filcowaniem. Akurat  to  bedzie raczej zaleta.
Próby tkackie przedstawię w następnym poście, ponieważ moją idolką w tym zakresie jest MALHIA KENT-  pani w której paryskim studiu są wykonywane te przepiękne , fakturowane , szlachetne  i wymyslne tkaniny dla CHANEL.
W związku z tym muszę trochę przetrybić wyobrażnię i zapomnieć o tkactwie w stylu ,, rustykalna derka z alpaki…
Reasumując.
 Jeśli ja na swoim Kromskim  / wrzecionie/ ,ciężkim i topornym – uprzędłam cośkolwiek … to już się ciesze na to co wyjdzie spod waszych zręcznych , utalentowanych i złotych rączek. Nie mogę się doczekać. Wiem ze Suri wysłane jest  już bo przed chwila dostałam @ od naszego ulubionego hodowcy
Serdecznosci – Gaja

Reklamy

4 responses »

  1. Ależ Ty masz świeże spojrzenie na to, co można zrobić z wełny alpaki 🙂

    Bardzo mi się podoba i nie mogę się już doczekać swojej przesyłki. Idę wybierać wzór na szydełkowy szal i jak babcię kocham, dodam kryształki 🙂

    Jestem też bardzo ciekawa tych prób tkackich.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s