Mitenki lutowe

Zwykły wpis

Proponuję robienie mitenek na pięciu drutach. Dlaczego? Bo tak robiły nasze babcie 🙂 Oczywiście to nie jedyny argument i nawet nie najważniejszy. Robienie skarpet i rękawic na pięciu drutach jest moim zdaniem łatwiejsze niż przy użyciu drutów z żyłką. Argumenty:

 • trudniej przekręcić nitkę, co mi się notorycznie zdarza kiedy zaczynam pracę z drutami na żyłce. 
 • nie potrzeba żadnych znaczników – markerów. Liczba oczek na każdym drucie (z czterech w robocie) jest łatwa do policzenia – ład i porządek da się zaprowadzić migiem
 • nie trzeba przeciągać nadmiaru żyłki

Przeciw? Trzeba się przyzwyczaić i dobrać najwygodniejsze dla siebie druty. Ja korzystam z drutów drewnianych lub bambusowych o długości 15-20 cm. Druty metalowe mogą się wysuwać z robótki, zwłaszcza kiedy mamy mniej doświadczenia lub sie po prostu zagapimy.

Dobór właściwego rozmiaru drutów i ilości oczek.
Dane są orientacyjne i dla ułatwienie posługuję się ilością metrów w 50 g włóczki (można porównać swoją przędziona wełnę z kupioną fabryczną).

Włóczka ok. 200m/50 g – typowa włóczka skarpetkowa. Najczęściej używam do niej drutów o rozmiarze 2mm- 2.5 mm. Wiele wzorów rękawiczek (np. piękne łotewskie z wrabianymi wzorami) jest rozpisana na 64 oczka w obwodzie (po 16 na każdy z 4 drutów w robocie). Jednak na małe damskie ręce często trzeba rozmiar zmniejszyć do 60/15, a nawet 56/14.

Włóczka ok. 150-120 m /50 g
Zwykle pasują do niej druty 3mm-3.5 mm (jeśli chcemy ściślejszy splot można spróbować 2.5 mm). Nabieramy oczka w układzie 40/10 do 56/14.

Grubsze włóczki 80-100 m/50 g – można używać drutów 4mm-6 mm nabieramy 28/7 do 40/10.
Oczywiście dostosowujemy liczbę oczek do swoich potrzeb i upodobań. Dane są orientacyjne – wynikają z moich doświadczeń (robię na drutach dość luźno, a ścisłość ma tu także swoje znaczenie)

Nabieranie oczek. Jeśli ktoś nie wie jak zacząć proponuję zajrzeć tu  – Film jest po angielsku :):
http://www.knittinghelp.com/video/play/long-tail-cast-on

I jeszcze jeden film – o robieniu na pięciu drutach:
http://www.knittinghelp.com/video/play/double-pointed-needles

Na co warto zwrócić uwagę ? Przy robieniu dookoła oczka układają się inaczej (pracujemy cały czas na prawej stronie) – jeśli będziemy nabierać oczka tak samo jak przy pracy w dwóch kierunkach wychodzą nam oczka przekręcone.
Warto robić najprostsze notatki przy pierwszej rękawiczce (np. ile oczek nabraliśmy, ile rzędów w ściągaczu). Moją zmorą są nierówne skarpetki, czy rękawiczki – w małych projektach jeden ,czy dwa rzędy więcej i widać różnicę 😦
I jeszcze garść wzorów (tym razem w obcym języku, ale za to free) jako inspiracja do naszej pracy:
http://lifeincleveland.blogspot.com/2008/03/mmmalabrigo-glovies.html
http://simpleknits.blogspot.com/2007/12/fingerless-computer-mitts.html
http://www.ravelry.com/patterns/library/camp-out-fingerless-mitts
http://www.knitty.com/ISSUEff11/PATTcommuter.php
http://knitting.about.com/od/mittenpatterns/p/fingerless.htm

Ślicznie dziękuję tym, którzy dobrnęli do końca moich wynurzeń.  Mam nadzijeę, że polubicie robienie na pięciu drutach i pokażecie swoje mitenki na „Prząsniczce”
Pozdrawiam!

Reklamy

5 responses »

 1. ależ pięknie i przejrzyście napisane 🙂
  robię tylko na 5 drutach (drewnianych oraz bambusowych) i zgadzam się z Twoimi wszystkimi „za” 😀 – to najlepszy sposób

 2. o cudnie!!!! tak tak,…… ja raczej robię na ..4:) czyli oczka mam na 3, na jednym mam wierzch, na 2 pozostałych spód (na jednym pojawia się dobierany kciuk, stąd spód rozdzielam na 2 druty)….

 3. 🙂
  Od zawsze robiłam na 5ciu drutach, bo właśnie tak robiła babcia. Od pewnego czasu jednak też na drutach z żyłka, krótkie druty na żyłce dobrze się sprawdzają. W obu przypadkach bywa, że początkującym pojawia się problem luźniejszej nitki w miejscu przejścia, czy to na kolejny drut, czy, jak piszesz, gdy przeciąga się żyłkę. Często też odstrasza początkujących, którzy robią dość luźno (bądź nierówno), że w przypadku, gdy dzianina wisi na 4 drutach właśnie z powodu luźnych oczek, nieaktywny drut się wysuwa, zwłaszcza metalowy jest do tego skory. Zamiast się poddawać, lepiej poprawić jakość oczek. 😉
  Bardzo dobra uwaga z notatkami. Zwłaszcza, jak jest przerwa miedzy dzierganiem pierwszej i drugiej.
  Powodzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s