Farbowanie barwnikami spożywczymi

Zwykły wpis

Stosuje się je  do barwienia produktów żywnościowych, szczególnie wyrobów cukierniczych,  napojów alkoholowych i bezalkoholowych.  Na Allegro jest ogromny wybór barwników w żelu, proszku i płynie.  Ja kupiłam 13 różnych barwników w proszku, aby wykorzystać je  do farbowania czesanki.

To rezultat  farbowania na parze barwnikami spożywczymi próbek  czesanki Polwarth i jedwabiu. Rozpuściłam za dużo barwnika i  kolory wyszły zbyt intensywne.  Nie podobały mi się. Najlepiej wyglądała próbka w kolorze brązowym.

 Próba farbowania okazała się przydatna.  Przekonałam się, że barwniki  są wydajne i lepiej rozpuścić w wodzie mniej proszku,  aby  nie było rozczarowania.

Miałam do dyspozycji gotowy fioletowy barwnik, bo na taki kolor planowałam pofarbować czesankę, ale większą frajdę sprawiło mi mieszanie kolorów.

Nie mam dostatecznie dużych garów ani sit,  a czesanki było sporo, więc  farbowałam ją  partiami przez dwa dni.

 Przed farbowaniem Polwarth  z jedwabiem  powędrował na 30 minut do letniej wody  z octem.  Delikatnie wycisnęłam wodę z czesanki i ułożyłam ją w pasmach na dwóch  foliach.

Miarkę do odmierzania barwników stanowiła mała łyżeczka, a dokładniej czubek łyżeczki. Barwniki: czerwony, niebieski, granatowy i biały mieszałam w słoikach z letnią wodą.

Czesankę polewałam  bezpośrednio ze słoików. Pomagała mi pięcioletnia Olcia.  Nabierała farbę pędzlem  z kałamarza  i z radością mazała po czesance.  Bawiła się doskonale.

 Pasma  zawinęłam w folię i włożyłam do metalowych sit ułożonych na garnkach z wolno gotującą się wodą i przykryłam pokrywkami. Po pół godzinie zawartość folii przewróciłam na drugą stronę i gotowałam na parze kolejne 30 minut.  Zostawiłam w sitach pod przykryciem ,  aż wystygło.

  Rozczesana szczotkami jest niesamowicie miękka i delikatna, a spora porcja jedwabiu  nadaje jej połysk.  Polwarth fantastycznie się przędzie.

 

Kolor wełny kojarzy mi się z jagodowymi lodami.

8 responses »

    • To szczotki do czesania psów. Przyzwyczaiłam się do nich. Są lekkie i całkiem spore jak na psie szczotki – 12x 8 cm.

    • Rzeczywiście sporo tego:) Ostatnio swetry mi głowie tym bardziej, że całkiem nieźle wyszły mi dwa robione od góry.

  1. piękne kolory :))
    motek zapowiada piękną przędzę, byłam zresztą ciekawa Twojej opinii o tym runie, każdy odbiera włókna trochę inaczej – na razie zgadzamy się co to jakości przędzenia, bo przędzie się je wyśmienicie :))

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s