Jesienne strzyże owiec.

Zwykły wpis

Właśnie trwa strzyżenie owiec. Warto zaopatrzyć się w zapas runa z naszych, polskich owieczek. Mimo, że lekko „podgryza” , świetnie nadaje się na skarpety i kamizelki.

Samo strzyżenie jest bardzo widowiskowe. Brałam udział w tym , które odbyło się u sąsiada i podziwiałam pracę strzygacza z 20 letnim doświadczeniem. Oczywiście, nie wytrzymałam i przywiozłam do domu wełnę  z dwóch , najgrubszych owieczek 🙂

Jeżeli ktoś, z czytających właścicieli owiec , ma runo na sprzedaż proszę śmiało to  ogłosić w komentarzach do posta.

Pozdrawiam.

Ela

Reklamy

33 responses »

 1. No nic, przyznam się, że nie wiedziałam, że u nas się strzyże też jesienią. Owieczki nie zmarzną, zdążą obrosnąć ? To druga strzyża w tym roku, czy po prostu jedne strzyże się wiosną, a inne jesienią ?

 2. Owce strzyże się w różnych terminach. Zależy to,głównie, od rasy , terminów stanówki i wykotów.
  Białe owce wystarczy ostrzyc raz w roku . Wrzosówkę polską trzeba strzyc 2 razy w roku.(najlepiej przed stanówką i przed wykotami). Jeśli nie ostrzyżemy wrzosówki 2 razy to się sfilcuje, ponieważ jej wełna ma 70% puchu .
  Wełna odrasta(średnio) 1 cm na miesiąc. Trzeba o tym pamiętać szczególnie w przypadku małych stad owiec. Jak jest duże stado to owieczki się ogrzeją. Dobry strzygacz strzyże 100- 120 owiec dziennie. W przypadku dużego stada trwa to kilka dni- owieczki stopniowo, przez kilka dni przyzwyczają się do braku wełny.
  Aby owieczki zimą nie marzły trzeba pamiętać o terminach wywozu obornika .

  Z ciepłymi pozdrowieniami
  – Ewa N.

 3. Pani Elu serdecznie zapraszam na http://eagra.pl/cal-2268-Krajowa-Wystawa-Zwierzat-Hodowlanych.
  W Poznaniu, podczas tych targów, można spotkać wszystkie rasy owiec i przeróżne inne zwierzątka.Odbywają się pokazy izawody w strzyżeniu owiec. Górale pokazują jak się robi oscypki- jest bardzo sympatyczna impraza.
  Ja bywam na tych targach jako hodowca. Należę do związku hodowców owiec http://www.owcepiotrkowtrybunalski.pl/strona-glowna/.
  Ewa N.

  • To muszą być wspaniałe wystawy :). Jestem ciekawa , czy wystawiane są też owieczki szetlandzkie ? My jeżdzimy na Targi Rolne w Lubaniu, ale wystawiane są tam tylko owieczki pomorskie ( zdjęcie owieczki zostało zrobione właśnie w czasie targów ) i czarnogłówki.

  • Pani Ewo,

   wiele prządek z chęcią przyjmie/kupi runo z polskich owiec. Niestety, wielokrotnie zdarza się, że hodowcy nie dbają o zwierzęta i w efekcie otrzymujemy tak brudne runo, że strach je tykać nawet dwumetrowym kijem.
   Zwracam się z prośbą o przedstawienie sprawy zaprzyjaźnionym hodowcom, służę – nie tylko zresztą ja – potrzebnymi informacjami o tym, jakie runo spełnia nasze wymagania. Fajnie byłoby ożywić tradycję.

   Serdecznie pozdrawiam
   prządka Alicja

 4. W moim gospodarstwie tradycja kwitnie.. Mam stary sad( 60-letni), w którym spacerują moje kochane owieczki wrzosówki. Uczestniczę w programie zachowania starych odmian drzew i rodzimych ras zwierząt.
  Hodowcy z naszego związku nie mają problemu ze sprzedażą wełny. Jesteśmy dobrze zorganizowani. Nasze owieczki zdobywają nagrody na różnych wystawach.
  Przędziemy, tkamy, filcujemy…… na wełnie się znamy. Aby owca otrzymała licencje musimy ją dokładnie określić pod każdym względem. Każda owca ma inną wełnę- nawet rodzeństwo różni się swoją wełenką. Wrzosówka polska ma inną budowę włosa jak owca szlachetna.

  Chętnie nawiążemy kontakt z przątkami, tkaczkami. Proszę nas odwiedzić.(Wyżej jest link, w który widać moje gospodarstwo).
  Współpracujemy z plastykami, artystami z Łódzi (między innymi z wykładowcami ASP zajmującymi się tkaniną unikatową- artystyczną)
  Mamy przyjaciół w Berlinie, którzy również zamują się tkaniną unikatową.
  Fajnie byłoby powiększyć grono znajomych. Serdecznie zapraszamy. Zależy nam na promocji naszych polskich owieczek, które są cudne i zasługują na „sławę”.
  Piszę bardzo chaotycznie, ale myślę, że wiadomo o co chodzi. Jeśli nie to proszę o pytania. Ja o wełnie i owieczkach mogę bez końca.
  Ewa N.

  • witam, to ja Bogdan – proponowąłem wełne po strzyżeniu – juz udało mi się rozmówic z p. Elą – autorką bloga o prząśniczkach – zatem już jest sprawa nieaktualna.
   Pozdrawiam do następnego strzyżenia

 5. Witam. Mam na zbyciu wełnę z dwóch owiec (Kłobuck woj. śląskie). Chętnie nawiążę kontakt z osobą, która jest zainteresowana odbiorem wełny (po niewygórowanej cenie). Problem polega na tym, że trzeba ją sobie samemu z owcy pościnać. Oferta ważna do 15.09.2013r. tel.: 698 205 676.
  Pozdrawiam serdecznie.

 6. Witam serdecznie. Mamy do sprzedania wełnę wrzosówek, wypraną i wygręplowaną (pasma) – 40 zł/kg a także „surową” – całe płaszczyki nie wyprane i nie wygręplowane – 10zł/kg. Sprzedajemy w gospodarstwie i wysyłkowo. Wełna niewyprana i niewygreplowana świetnie nadaje się jako odstraszacz dzikiej zwierzyny zgryzającej drzewka.
  A owieczki hodujemy, żeby pielęgnowały nasze piękne murawy kserotermiczne.
  Kontakt : 515 184 508, owczary@kp.org.pl
  http://www.kp.org.pl,
  facebook : https://www.facebook.com/Stacja-Terenowa-Klubu-Przyrodnik%C3%B3w-w-Owczarach-418380064921670/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s