Wyprawa po skarby, czyli co znalazłam na 756 Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

Zwykły wpis

W tym roku na Jarmarku można spotkać wielu sprzedawców oferujących stare, ludowe  narzędzia i przedmioty użytku domowego. Nie brakuje i tych związanych z tkaniem i przędzeniem. Moja kolekcja powiększyła się o kilka nowych skarbów .

zbiory2016

Ku mojej radości odkryłam , że wrzecionko kryje w sobie małą tajemnicę . Bardzo lubię, kiedy stare narzędzia noszą ślady ich używania w przeszłości. Bruzdy, wyryte przez nici w drewnie widełek kołowrotka. Gwieździste ślady, pozostawione przez przędzę w otworach wijurka. Ulubione czółenka tkackie, z cienkimi, wytartymi od używania spodami. Te wszystkie szmatki, druciki i sznureczki, którymi wiązano rozpadający się ze starości kołowrotek.

Spójrzcie, co odkryłam, kiedy zabrałam się, po powrocie do domu , za czyszczenie wrzeciona.

wrzeciono2

Niczym w kapsule czasu, z przeszłości przywędrowała igła z nitką naszykowaną do szycia . Ile czasu minęło od  chwili , kiedy szwaczka wpięła ją w len nawinięty na wrzecionie? Co się w tym czasie wydarzyło w życiu prządki ? Wiem o niej tylko tyle, że prawdopodobnie mieszkała w okolicach Lublina  i do szycia używała mocnej, równej, zdwojonej lnianej przędzy.

Na Jarmarku, niczym pokemony  😉 , nadal w różnych miejscach znajdują się : dwa kołowrotki, kilka wrzecion typu ruskiego, kilka maglownic z wałkami, grzebienie drewniane do obrywania główek lnu, szczotka do czesania lnu z rzadkimi zębami, czółenko tkackie, tkanina dwuosnowowa, bordowo-czarna, rzadko spotykana szczotka ze świńskiej szczeciny (chyba) do czesania lnu, motki sprzędzionego lnu, zwoje utkanego lnu , nożyce do strzyżenia owiec i krosna tkackie , należące kiedyś do zakonnic. Są to małe , zgrabne krosna , z 4 metalowymi  nicielnicami , dwoma pedałami i  z wąskim i gęstym grzebieniem.

Pozdrawiam i  życzę miłych łowów 🙂

Reklamy

One response »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s