Len. Zbiory.

Zwykły wpis

Len w tym roku bardzo mi się udał . Posiałam na małej grządce odmianę  lnu włóknistego Modrian . Więcej o odmianach lnu można przeczytać —–> tu

Dziękuję Pracowni Rzemiosł Dawnych za podzielenie się nasionkami 🙂

len1

W ubiegłym roku siałam zwykły len oleisty i widzę , że są ogromne różnice pomiędzy tymi lnami. Z lnu oleistego uzyskuje się bardzo małą ilość  włókna zdatnego do przędzenia . Zachowałam próbki z ubiegłego roku i postaram się kiedyś zrobić zdjęcia porównawcze i napisać o tym na blogu.

Modran wykazuje podobno najwyższą odporność na wyleganie.  Mój niestety położył się  po słynnych, wielkich opadach. Ale podniesiony stanął na nogach / korzeniach  😉 i ustał do zbiorów. Czyli jednak ostatecznie nie wyległ, bo wyleganie to trwałe pochylenie się łodygi u podstawy .

len2

Łodygi lnu są bardzo długie . Mają ok 135 cm . Zrywanie takiego dorodnego lnu to prawdziwa przyjemność.  Podczas tego zajęcia czułam to, co prawdopodobnie czuły dawne prządki zrywając len ze swoich zagonków – zadowolenie z udanych zbiorów. I prawdą jest to , że jest to zajęcie dla kobiet, wymagające cierpliwości i delikatności . Główki nasienne lnu lubią się o siebie zaczepiać.

Mam nadzieję, że wszystkie prządki, które w tym roku posadziły len są zadowolone ze zbiorów 🙂

Reklamy

4 responses »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s